Menu
A+ A A-

Zabiegi artroskopowe

Współczesne metody obrazowania, takie jak diagnostyka radiologiczna, diagnostyka ultrasonograficzna czy rezonans magnetyczny, nie umożliwiają, pomimo wielkiego postępu techniki medycznej, pełnego wglądu w struktury stawów objętych procesem chorobowym. Dokładna ocena stawów możliwa jest dopiero podczas zabiegu artroskopowego. Zabieg artroskopii polega na obejrzeniu wnętrza stawu przy pomocy urządzenia (artroskopu) zakończonego kamerą. Z małego cięcia skórnego (ok. 5 mm) wprowadza się artroskop i na ekranie monitora ocenia się wnętrze stawu. Z drugiego cięcia, zwykle po przeciwnej stronie stawu, wprowadza się narzędzia, dzięki którym sprawdza się struktury stawu lub wykonuje niezbędne zabiegi wycięcia lub naprawy uszkodzonych elementów stawu. Zabieg kończy założenie drenu ssącego usuwającego nadmiar płynu stawowego w ciągu 24-48 godzin.

Zabieg wykonuje się zwykle w znieczuleniu regionalnym lub rdzeniowym. Stan znieczulenia i niedowładu kończyn po zabiegu trwa zwykle od 2 do 5 godzin - w tym czasie pacjent nie wymaga środków przeciwbólowych. Znieczulenie ustępuje powoli a czucie i ruchy w operowanej kończynie stopniowo wracają. Pobyt na sali operacyjnej – zwykle od 30 do 60minut (dłuższy w przypadku rekonstrukcji więzadeł). Pobyt w szpitalu - 1 dzień.

W Oddziale Ortopedycznym Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu przy ul. Sienkiewicza 58-60 wykonywane są zabiegi artroskopowe stawu barkowego, stawu kolanowego (z rekonstrukcją więzadeł krzyżowych) oraz stawu skokowego.